Co dělat

• Zpočátku volte kratší pobyt dítěte v MŠ ( např.po 1/2 hodině)

• Přibalte mu mazlíčka
    Dovolte potomkovi, aby si s sebou vzal do školy svou oblíbenou hračku nebo vaše foto

• Používejte stejné rituály
    Voďte dítě do školy vždy ve stejný čas a vyzvedávejte ho pokud možno ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy ho vyzvednete - po obědě, po svačině - ne jen obecné jako brzy, za chvíli, po práci apod.

•  Rozlučte se krátce

Loučení dlouze neprotahujte, někdy loučení představuje větší problém pro matku než pro dítě, proto dítě zbytečně nestresujte

• Buďte citliví a trpěliví
    Vyprávějte si o tom, co dítě ve škole dělalo a co nového se naučilo, jaké má kamarády…

• Ujistěte dítě, že je do školy neodkládáte
    Vysvětlete mu, že ho máte rádi a  že do školy chodí proto,že každý má své povinností - vy práci, dítě školu.

•  Komunikujte s učitelkou
    Možná se dozvíte, že když ze školy po nervy drásající scéně odejdete, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát.

•  Potomka za zvládnutý pobyt ve škole pochvalte

•  Pozitivně ho motivujte

Vyzdvihněte jeho pěkné zážitky, zahrajte si s ním hru, kterou se ve škole naučilo,vyprávějte si s ním…..

Co nikdy nedělat

• Buďte důslední a nenechte se obměkčit.Když už jednou rozhodnete, že půjde dítě do školy, nedejte se přemluvit a trvejte na svém.

• Nestrašte své dítě školou - "počkej, ve školce ti ukážou" a za problémy se zvykáním je v žádném případě netrestejte.

• Nepřiznávejte, že je vám také smutno a že se vám stýská. Když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne také. Netvrďte dítěti cestou do školy, že jdete na procházku a nelžete mu o tom, v kolik hodin pro něj přijdete.

• Rozlučte se s dítětem v šatně, předejte dítě p. učitelce,  nechoďte do třídy s dítětem.

• Před odchodem dítěte z MŠ vyčkejte na své dítě v šatně než si  dohraje, uklidí hračku, rozloučí se s p. učitelkou.